Szerintem mindenkivel előfordult már, hogy 1-1 hónapban elszaladt a villanyszámla. Tulajdonképpen szerintem mindenki örülne annak, ha a nap energiáját felhasználva „ingyen” áramhoz juthatna és cserébe még a villanyszámla is kiesne a számlahegyek sorából. Viszont sokaknak nincsen a zsebében 1-2 millió forint. Számukra lehet fantasztikus megoldás az LTP!
Mit jelent számokban az LTP és napelem kapcsolata?
Egy átlagos családi ház havonta 333 kWh fogyasztással 15.000 forintos számlát kénytelen kifizetni. Ha ezt a fogyasztást teljes mértékben ki szeretnénk váltani, akkor szükségünk lenne egy 3,5 kW-os napelem rendszer kiépítésére, aminek az ára nagyjából 1,6M forint.
Ahhoz, hogy 4 év múlva kiépíthessük a napelem rendszerünket (feltételezve, hogy a mostani 1,6M forintos ár 4 év múlva 2M forintba fog kerülni), szükségünk van LTP-re…
Tehát 4 év alatt havi 32.000 forintnyi LTP-vel ki lehet építeni a szükséges napelem rendszert azoknak is, akiknek jelen pillanatban nincsen meg a szükséges tőkéjük..
A napelem 10 évente elromlik és ezért soha nem térül meg?
Sokan félnek ettől a beruházástól, mivel azt gondolják, hogy mire megtérülne, addigra bedoglik a rendszer. Fontos megjegyezni, hogy jellemzően 10-12 évnyi gyári garanciát kapunk a napelem rendszerhez, 10 év inverter garanciát illetve 30 év termelési garanciát. A sok-sok garancia minimalizálja a kockázatunkat!
Megéri az LTP-t felhasználni erre?
Összességében elmondhatjuk, hogy a napelem rendszer kiépítése is egy okos gondolat lehet, amikor lejár az LTP szerződésünk. Hosszú távon minden jel szerint megéri anyagilag is ezeket a rendszereket kiépíteni. A passzív energia minden esetben kifizetődő lehet számunkra. Az sem mellékes, hogy ezzel a környezetünket is kevésbé terheljük meg.
Mivel a napelem rendszerek nem két forintba kerülnek, ezért nem mellékes, hogy az Állam végső soron a 30%-át is kifizetheti támogatásban ezeknek a rendszereknek. Pont a mai napon engedte szabadjára az Állam a legújabb pályázatot, aminek keretében lakossági ügyfelek pályázhatnak napelem kiépítés támogatására. Ilyen módon nem elképzelhetetlen, hogy akár a 30%-nál magasabb állami szerepvállalással építhetjük ki a saját rendszerünket. Érdemes számolni, de az biztos, hogy sokkal jobban megéri napelemet építeni, mint 5. alkalommal átalakítani a fürdőszobát!