Itt vagyunk 2018 elején és bizonyára sok emberben most bontakozódik ki az elképzelés, miszerint jó lenne megszerezni a 30%-os állami támogatást és elkezdeni lakás célra gyűjteni. Ebben a legjobb társ a lakástakarék szerződés lehet, amit jelenleg 4 szolgáltató kínálatában érhetünk el. Nézzük meg, hogy most ki milyen akcióval készült számunkra…
A futamidőre való nettósítás azt jelenti, hogy a lakástakarék szerződések könnyű összehasonlíthatósága miatt az eltérő futamidejű szerződéseket egy közös futamidőre számítjuk ki. A tényleges futamidőtől függően elvesszük vagy hozzáadjuk a szükséges hónapnyi befizetést és állami támogatást illetve elvonjuk a nyitási költséget. Az így kapott szám pusztán elméleti érték, így a döntésben nem szabad erre támaszkodni!
4 éves megtakarítási időszak esetén
Jelenleg a lakástakarék piac abba az irányba mozdult el, hogy a rövidebb futamidejű (4-5 év) módozatokat nem hajlandó „díjmentes és feltétel nélküli akcióban” megkötni. Ez azt jelenti, hogy a piac a Fundamenta útjára lépett, követve annak több éve elkezdett stratégiáját a (anti)kedvezmények terén.
A táblázatba kizárólag olyan ajánlatok kerültek, amiknél nem kell plusz szerződést kötni. Láthatjuk, hogy nagyon minimális a különbség, így talán nem az a 2-4 ezer forintos nettó különbség lesz a döntő tényező. A 4 éves módozatok esetében érdemes eldönteni, hogy mennyi ideig szeretnénk megtakarítani (46,48 vagy 50 hónap?). Így ennek függvényében alakul a lejárati összeg is (több vagy kevesebb a ténylegesen kézbe kapott pénz) illetve ettől függően alakul a számlanyitási díj, amit minden esetben ki kellett teljesen fizetni.
6 éves megtakarítási időszak esetén
A 6 éves megtakarítási időszakkal rendelkező lakástakarék szerződések versenyében sokkal izgalmasabban alakul a helyzet. Itt a leginkább „megtévesztő adatsor”, hogy a Fundamenta szerződéses tulajdonképpen nettó 7 hónappal tovább tart, ami azt is jelenti, hogy 7×20 000 forinttal fizetünk be többet, amire 7×6 000 forinttal több állami támogatás is jár.
Ebben a szegmensben a pénztárak még „hajlandóak” kedvezményeket adni kötési feltétel nélkül, így az Ageon lakástakarék 50%-os számlanyitási díjkedvezményt ad ügyfeleinek, míg az Erste egy havi betéttel megegyező díjkedvezményt nyújt számunkra.
A 72 hónapra való nettósítás után elméletileg a különbség már sokkal nagyobb a pénztárak között, így akár elméletileg 20-30e forinttal is „járhatnánk jobban”. Azonban nem győzöm hangsúlyozni, hogy ez egy elméleti érték, így értelemszerűen a Fundamenta esetében kivontunk a végösszegből 7 havi állami támogatást, amivel máris kedvezőbb lenne a kép.
10 éves megtakarítási időszak esetén
Szerencsére a 10 éves szerződések esetében végre azonos a futamidő, így sokkal könnyebb összehasonlítani azokat. Ebben az esetben két lényeges számadat fontos a leendő ügyfelek számára, akik kizárólag megtakarítani szeretnének: mennyit kell most fizetni a számlanyitási díjra és mennyi lesz a lejárati összeg!
Ebben a versenyben jelen pillanatban az Erste módozata a legjobb ajánlat mind nyitási díjkedvezmény, mind lejárati összeg tekintetében. Döntés előtt azonban mindenféleképpen át kell gondolni minden körülményt és feltételt, ugyanis jelen pillanatban csak egy szempontból vizsgáltuk meg a szerződéseket!
Szeretnél lakástakarékot kötni? Független közvetítőként tudok neked segíteni az ügyintézésben és a választásban! Az akciók nálunk is elérhetőek!